На първи август, Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели проведе работна среща с министъра на туризма Николина Ангелкова.

В срещата, от страна на Асоциацията участваха над 25 представители – мениджъри на някои от най-успешните хотели и хотелски групи в страната. От страна на министерството, освен министъра, участваха също Лиляна Арсова – директор дирекция „Туристическа политика” и Ани Хараламбиева – главен експерт в дирекция „Маркетинг, реклама и информация в туризма“.

Срещата премина в конструктивен дух, а по-важните неща, които се казаха на нея бяха следните:

  • Министър Ангелкова направи обзор на програмата за национална туристическа реклама за 2020 г., като посочи, че през следващата година ще бъдат фокусирани усилия за привличане на туристи в националните ни курорти от двата пазара, които през тази година са отчели най-голям спад – Германия и Русия.
  • Общият бюджет за реклама през 2019 г. е 11 млн. лв., като бюджетът за 2020 г. все още не е приет, но се търсят варианти той да бъде увеличен. За да се повишат средствата за реклама обаче, секторът трябва да излезе „на светло“ и въвеждането на ЕСТИ е ключов елемент това да се случи. В момента, по данни на НАП, 70% от туризма е в сивата икономика.
  • През 2020 се предвижда специален механизъм, чрез който да се насърчи организираният туризъм в „крилата“ на летния сезон – май-юни и септември. Ще бъдат обхванати летищата Варна и Бургас. Не става дума за директно дотиране на „седалки“ (което е забранено), а по-скоро за рекламни активности с конкретен измерител – брой туристи, настанени в местата за настаняване. Повече подробности за този механизъм се очакват в края на август.
  • По отношение на рекламните активности, ще се разчита на участието в изложения, телевизионна реклама, както и на дигитална реклама, за която обаче остана впечатлението, че до голяма степен ще се яви като „бонус“ към пакетите на телевизиите – ВВС, CNN, National Geographic, Travel Chanel, Euronews и пр.
  • На въпрос, какво се прави за промотиране на София като дестинация, министърът отговори, че промотирането не само на София, но и на други общини е задължение на самите общини, които събират целия туристически данък, заедно с местните данъци и такси. Министерството изисква от общините да имат стратегия за туризъм, но до момента, заради липсата на санкции, много от тях са пренебрегвали това изискване. С новите промени в закона за туризма, които предстои да бъдат приети, се засилва още повече контролът, дали и как общините работят в тази насока. Също така, с промените, ще се даде право министърът на туризма да издава административни актове на кметове и да налага глоби, ако не си изпълняват задълженията във връзка с туристическата реклама.
  • Друг въпрос беше свързан с регулирането на местата за настаняване от споделената икономика (Airbnb), които реално създават нелоялна конкуренция на хотелите, защото не плащат никакви данъци. В тази връзка, към министерството на туризма отскоро е създадена работна група, която проучва опита на други европейски страни с този казус. Платформите от типа на Airbnb, които предлагат краткосрочно настаняване, няма как да бъдат забранени, но се търсят възможности за въвеждането на регулации.